Wierzba urośnie nawet spośród kawałka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet z patyczka pędu.

Wykorzystując ten fakt, zdołamy z niej zaprojektować wymyślne odmiany ogrodzenia. Wskutek tego nasze ogrodzenie zdobędzie unikalny charakter a także będzie się wyróżniać pośród ogrodzeń w otoczeniu.

Wzrastające na polach oraz podmokłych torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zagościły w własnych zieleńcach. Doceniliśmy je za naturę i wiosenne kociaki. Nie są kłopotliwe, żądają zaledwie mnóstwo wody oraz trochę słońca. Nasycą się nieomal wszelką ziemią.


Mało drzew potrafi także tak samo prędko ożywiać utracone odrosty i odrośle. Wierzby niezmiernie łatwo rekonstruują również osobisty system korzeni. Wystarczy, iż skrócony względnie nawet ułamany odrost zagłębiony w mokrej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się oraz poda zaczątek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na pomysł, tak aby z wierzb tworzyć zaplatane sztachety ogrodzeniowe bądź płotki zalane liśćmi. Pewnie wskazane jest posiadać tak szlachetne płot. Najprzyzwoiciej do stworzenia takiego parkanu zastosować następujące gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te typy wierzby na ogrodzenia mają parę zespołowych cech:

wytwarzają proste, długie i wybitnie elastyczne pędy – z powodu tego można swobodnie kształtować postać ogrodzenia;
migiem odrastają po obcięciu- w krótkim czasie możemy wypleść pełne przęsło na płot;
niezmiernie łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego płotu z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już propozycję na postać ogrodzenia, musimy zdobyć pasujące wierzbowe pędy na płot. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach samoistnych jest pracochłonne, bowiem dziko narastające krzaki okazjonalnie emitują ogromnie długie oraz proste pędy. Najpoprawniej jest zaprojektować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wyłówmy nasamprzód położenie w ogrodzie, odrobinę przez nas nawiedzane a także mało .Wiosną, w marcu albo w kwietniu, posadźmy tam flancy, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak flanc zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki długości 25-30 cm, jakie możemy pozyskać spośród dziko narastających roślin. Przedtem powinno się je namoczyć na 24 godziny w wodzie, żeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak żeby górował tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny migiem się gęstnieją, w następstwie tego powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa powywracamy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosną następnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki okazjonalnie przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s